fum
22 آذر 1401 - 17:40

پروژه ریل مخزن‌دار انبار نفت شهید صدوقی یزد افتتاح شد

پروژه ریل مخزن‌دار انبار نفت شهید صدوقی یزد با هدف افزایش میزان انتقال نفت گاز، ایجاد مرکز جدید ارسال نفت گاز به شمال‌شرق و شرق کشور و ...امروز (سه‌شنبه، ۲۲ آذرماه) به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، معاون وزیر نفت در این آئین گفت: وظیفه داریم به عنوان کارگزار نظام شبانه روز تلاش کنیم تا آنچه در توان داریم را به عرصه ظهور برسانیم.

«جلیل سالاری» بیان‌داشت: اکنون با جریان فتنه‌ای که در کشور به وجود آمده، به دنبال ایجاد مشکل در امنیت انرژی کشور هستند. ما این دوران را به برکت خون شهدا، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های دولت سیزدهم پشت سر خواهیم گذاشت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه باید دستاوردهای نظام را در مسیر «راهیان پیشرفت» انعکاس دهیم، افزود: در حوزه فرهنگی اقداماتی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام داده‌ایم تا دستاوردها را به دانشجویان و دانش آموزان منتقل کنیم، زیرا نسل جوان باید بدانند که در کشور چه کارهایی انجام شده است.

به گفته وی، در دهه ۷۰ پروژه‌ای نفتی و مطالعات امکان سنجی را شرکت‌های خارجی انجام می‌دادند و اکنون در شرایطی قرار داریم که دانش فنی خود را به همت و تلاش مهندسان داخلی به خارج از کشور نیز صادر می‌کنیم.

سالاری تاکید کرد: دولت‌های قبلی یک‌سری چالش‌ها و مشکلات را برای ما به ارث گذاشتند و روزی که مسؤولیت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران را بر عهده گرفتم سامانه هوشمند سوخت حک شد که به دلیل مهیا نکردن زیرساخت‌های آن در گذشته بود.

وی ادامه‌داد: در تابستان ۱۴۰۰ با خاموشی روبه رو بودیم و با تلاش و اقدام جهادی زمستان سال گذشته را بدون مشکل پشت سر گذاشتیم و در ایام تابستان و اربعین امسال نیز مبحث بنزین را مدیریت کردیم؛ این نشان از اقدامات قابل توجه جهادی همکاران ما در دولت سیزدهم دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه اکنون تجهیزات ما به پالایشگاه‌های خارج از کشور صادر می‌شود و مهندسان ما به عنوان ناظر پروژه در آنها حضور دارند، افزود: ما باید به نسل جوان اعتماد کنیم و آنچه رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند این است که دستاوردهای نظام را از حوزه دستگاه ارتباط جمعی، رسانه‌ها، روابط عمومی‌های و مجموعه شورای فرهنگی وزارتخانه‌ها وسازمان ها منعکس کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فاز ۲ پالایشگاه آبادان اشاره کرد و گفت: اکنون در حوزه پالایشگاه آبادان بزرگترین پروژه واحد تقطیر را آماده بهره برداری کرده‌ایم، ضمن آنکه در پالایشگاه اصفهان ۱۸ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۵ افزوده شده است. همه این موارد از سوی جوانان داخل پالایشگاه و شرکت‌های دانش بنیان و پیمانکاران داخلی ایجاد شده است.

سالاری با بیان که امروز اصل تحریم دیگر جایی ندارد و دشمنان برای فشار کشورمان از حوزه اجتماعی و فرهنگی وارد شده‌اند، گفت: در حوزه انتقال دانش فنی، حوزه ورود به کشورهای خارجی، مشارکت سرمایه گذار خارجی و ورود بحث پالایشگاه‌ها و ایجاد و ساخت پتروپالایشگاه ها، تأمین زنجیره ارزش در داخل کشور، حرکت از سوخت‌محوری به سمت سود محوری و ایجاد ارزش افزوده در کشور، نگاه بلندی است که باید در برنامه هفتم و بودجه سال آینده دیده شود.

به گفته وی، اکنون در شرایط خاص قرار داریم و باید به حوزه بهینه سازی مصرف انرژی کشور توجه ویژه داشته باشیم. ضمن آنکه در صنعت حمل و نقل، کیفیت خودروها و میزان مصرف سوخت خودروها باید با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشند.

معاون وزیر نفت افزود: در الگوی حمل تجدید نظر کرده‌ایم و در این خصوص خط لوله «تابش» را داریم که شرق کشور را از سمت رفسنجان داشته باشیم و در حوزه آسیای میانه ورود کنیم. ضمن آنکه انتقال نفت از رفسنجان به یزد را نیز به بهره برداری رسانده‌ایم و با این روند کاهش هزینه در کشور را شاهد خواهیم بود.

سالاری خاطرنشان‌کرد: از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون دستاوردهای قابل توجهی در حوزه دیپلماسی انرژی کسب کرده‌ایم و نخستین دوره‌ای است که نفت به دست متخصصان نفتی مدیریت می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: برای خنثی کردن دشمن باید دستاوردهای کشورمان را به نسل جوان منعکس کنیم و طرح «راهیان پیشرفت» می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد و بدین طریق جوانان از دستاورهای کشورمان آگاه شوند

منبع: مهر
شناسه خبر: 908935