fum
17 اسفند 1401 - 14:37

داغ زلزله زدگان ترکیه را داغ ایران می‌دانیم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما داغ ترکیه را در این فاجعه انسانی، داغ ایران می‌دانیم و همگی خود را در این حادثه تلخ داغدار می‌دانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین امیرعبداللهیان ظهر امروز (چهارشنبه) در نشست خبری مشترک با چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود اظهار داشت: روز جهانی زن را به بانوان جهان علی الخصوص زنان ایران و ترکیه تبریک عرض می‌کنم. ما در جمهوری اسلامی ایران به درستی روز میلاد حضرت فاطمه زهرا را روز زن نامیدیم. زنان در جمهوری اسلامی ایران نیرومند ترین بخش جامعه ما هستند همان گونه که در کشور دوست و برادر ما در ترکیه چنین نقشی را ایفا می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه از ساعات اولیه وقوع زلزله مقام معظم رهبری و رئیس جمهور دستورات اکیدی را برای اعلام هم بستگی و کمک به مردم مسلمان ترکیه صادر نمودند، گفت: این در صورتی بود که دستگاه‌های ذی ربط در جمهوری اسلامی ایران درگیر کمک رسانی به مردم زلزله زده خوی در کشورمان بودند؛ به طور همزمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هماهنگی‌ای که با آقای مولود چاووش اوغلو داشتند وارد مناطق زلزله زده شدند و خدمات رسانی خود را از تفحص تا ارائه خدمات مربوط به اسکان و خدمات پزشکی و سایر پشتیبانی‌ها همزمان با کمک رسانی به مردم زلزله زده خوی به عمل آوردند.

وی افزود: ما داغ ترکیه را در این فاجعه انسانی، داغ ایران می‌دانیم و همگی خود را در این حادثه تلخ داغدار می‌دانیم و برای جانباختگان علو درجات، برای مجروحین شفای عاجل و برای بازماندگان صبر و بردباری از خداوند مسألت می‌کنیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: امروز فرصت خوبی بود تا با برادر خود در مورد موضوعات دو جانبه گفتگو کنیم. در خصوص اهمیت توسعه مراودات اقتصادی و تجاری گفتگوهای مهمی داشتیم. افزایش حجم تبادل تجاری میان دو کشور از موضوعاتی است که در یک سال و نیم گذشته بیش از هر زمانی تحقق پیدا کرده که ناشی از اراده رهبران دو کشور به ویژه در دولت جدید جمهوری اسلامی ایران است و به همکاری هر چه بیشتر در این حوزه‌ها تاکید کردیم و در خصوص چگونگی رفع برخی از موانع موجود، مسائل را مورد بررسی قرار دادیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: روابط گمرکی و ترانزیتی که بخش مهمی از همکاری‌های دو کشور را تشکیل می‌دهد مورد گفتگو قرار دادیم و بر شراکت منطقه‌ای به جای رقابت منطقه‌ای در کریدورهای حمل و نقل منطقه‌ای تاکید کردیم.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی ما مسائل زیست محیطی از جمله آب است که با برادر خود چاووش اوغلو در خصوص اهمیت تداوم دسترسی جمهوری اسلامی ایران و مردم مناطق غربی کشور به آب رودخانه ارس گفتگو کردیم و اتفاق نظر داریم کارگروه مشترکی که بیش از یک سال میان دو کشور تشکیل شده همچنان به فعالیت‌های خود ادامه دهند و همکاری‌ها در حوزه آب را به بهترین نحو داشته باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1081342