fum
07 بهمن 1401 - 00:22

کانادا حداقل ۴ تانک لئوپارد را به اوکراین می فرستد

کانادا اعلام کرده که حداقل ۴ تانک لئوپارد ۲ را در اختیار اوکراین قرار می دهد و نیروها را در سیستم آموزش می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آنیتا آناند»، وزیر دفاع کانادا روز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور در هفته‌های آینده چهار تانک جنگی لئوپارد ۲ را به اوکراین می‌فرستد و نیروهای اوکراینی را در مورد نحوه استفاده از قابلیت زرهی این تانک پیشرفته آموزش خواهد داد.

وزیر دفاع کانادا در نشست مطبوعاتی گفت: «امروز، من اعلام می‌کنم که کانادا در هفته‌های آتی چهار تانک جنگی لئوپارد ۲ را به اوکراین عرضه خواهد کرد. این کمک مالی، همراه با کمک‌های متحدان و شرکا، کمک قابل توجهی به نیروهای مسلح اوکراین خواهد کرد، زیرا آنها قهرمانانه برای دفاع از خود و آزادی و حاکمیت ملت می‌جنگند.»

وزیر دفاع کانادا در ادامه گفت: «تانک‌های ساخت آلمان برای نبرد آماده هستند و در هفته‌های آتی مستقر خواهند شد، برخلاف تانک‌های جنگی ام ۱ آبرامز که توسط آمریکا تعهد داده شده و انتظار می‌رود ماه‌ها طول بکشد تا به میدان نبرد اوکراین برسند.»

آناند گفت تانک‌های زره‌دار و محافظت‌شده به اوکراین تحرک و قدرت آتش را برای تصرف قلمرو تحت کنترل روسیه و دفاع از زمین‌های موجود می‌دهند.

آناند گفت که کانادا همچنین تعداد نامعلومی از نیروهای خود را برای آموزش سربازان اوکراینی در استفاده از سیستم لئوپارد ۲ مستقر خواهد کرد.

به گفته وزیر دفاع کانادا، این کشور همچنین می‌تواند تانک‌های بیشتری را در آینده بر اساس مشورت با متحدان به اوکراین ارسال کند.

همچنین وین ایر، رئیس ستاد مشترک نظامیان کانادا در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که کانادا ممکن است از هواپیماهای ترابری نظامی C-۱۷ برای ارسال تانک از اقیانوس اطلس به اوکراین استفاده کند.

آناند نیز گفت که پس از کنفرانس مطبوعاتی، او قصد دارد با تعدادی از شرکای اروپایی صحبت کند تا در مورد هماهنگی در مورد اهدای تانک و حمایت از اوکراین پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

امروز همچنین «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در ارتباط با ارسال تانک برای اوکراین از سوی کشورهای غربی اعلام کرد: تانک‌های جنگی تفاوت بزرگی را (در میدان جنگ) به وجود می‌آورند. دبیرکل ناتو در مصاحبه امروز خود با رادیو بی بی سی ۴ بر اهمیت تسریع حمایت نظامی از کی یف تاکید و ادعا کرد که انتظار می‌رود روسیه حملات جدیدی را در اوکراین آغاز کند!

«ینس استولتنبرگ» ادامه داد: تانک‌ها همچنین به آنها کمک کنید تا بتوانند قلمروها را پس بگیرند، سرزمین‌های اوکراینی بیشتری را آزاد کنند و در این جنگ به عنوان یک کشور مستقل و مستقل پیروز شوند! همه ما می‌دانیم که روس‌ها در حال برنامه ریزی برای حملات جدیدی هستند. مسکو در حال افزایش تولید مهمات توپخانه است و برای دستیابی به تسلیحات بیشتر از ایران و کره شمالی کمک می‌خواهد!

از سوی دیگر، «ماتئوش موراویچکی» نخست وزیر لهستان امروز پنجشنبه در جریان دیدار با «یانتس لنارچیچ» عضو کمیسیون مدیریت بحران اتحادیه اروپا در روستای کوموروو در شرق این کشور، با استقبال از موافقت آلمان با ارسال تانک‌های لئوپارد به کی یف در مواضعی آتش افروزانه ادعا کرد که هدف از ساخت تانک تنها استفاده در رژه‌های نظامی نیست.

نخست وزیر لهستان در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت مسیرهای بشردوستانه برای انتقال کمک‌ها به اوکراین، اظهار داشت: «حتی قبل از شروع جنگ، با همه نخست وزیران و رؤسای جمهور ملاقات و سعی کردم آنها را از خطر جنگ قریب الوقوع آگاه کنم. حمله روسیه به اوکراین حمله به امنیت و ثبات اروپا به شمار می‌رود!» وی با ادعای حمایت لهستان در نخستین روزهای درگیری در اوکراین، اضافه کرد: «تصمیم دولت آلمان برای ارسال تانک به اوکراین بسیار به‌جا است. هدف از ساخت تانک‌ها تنها استفاده از آنها در رژه‌های نظامی نیست، بلکه کمک به کسانی که در دفاع از آزادی و حاکمیت مبارزه می کنند، است!»

منبع: مهر
شناسه خبر: 1000126